Zimowa pielęgnacja włosów

Zimowa pielęgnacja włosów

 

Niskie temperatury, wilgoć, wiatr i inne niekorzystne warunki atmosferyczne charakterystyczne dla zimy mogą mieć negatywny wpływ na Twoje włosy. Suchy powietrze w pomieszczeniach ogrzewanych, w których przebywasz, także nie sprzyja ich kondycji. Dlatego warto zadbać o nie odpowiednio i dać im szczególną uwagę.

Nie oznacza to jednak, że musisz cały sezon chodzić z zakrytą głową, nie pokazując swojej fryzury. Wystarczy wprowadzić kilka prostych nawyków i przestrzegać kilku zasad, aby utrzymać piękno swoich włosów bez względu na pogodę.

Jak nawiliżyć włosy zimą?

Aby zadbać o swoje włosy zimą, najważniejsze jest odpowiednie nawilżanie. Właśnie z powodu częstych zmian temperatur, wiatru i opadów śniegu lub deszczu włosy stają się matowe i przesuszone. Dodatkowo, noszenie czapki powoduje, że włosy elektryzują się jeszcze bardziej. Jeśli masz bujne loki lub lekko kręcone włosy, wilgoć może sprawić, że staną się one puszące. W takim przypadku pomocne mogą okazać się nawilżające odżywki, których jest wiele na rynku. Możesz dobrać kosmetyk do swoich indywidualnych potrzeb i typu włosów.

Kiedy wybierasz odżywkę, zwróć uwagę na jej skład. Produkty zawierające aloes oraz D-pantenol mają najlepsze właściwości nawilżające i odżywcze. Jednak zimą warto zdecydować się na produkty bogate w naturalne oleje roślinne. Pamiętaj, aby nakładać odżywkę na całej długości włosów, włączając w to końce. To właśnie ta część włosa jest najbardziej narażona na szkodliwe i wysuszające działanie zimna, co może prowadzić do rozdwajających się i łamliwych końcówek. Co jakiś czas warto również zastosować kurację z odżywką lub maską, używając specjalnego czepka, który trochę podgrzeje kosmetyk. Dzięki temu składniki odżywcze lepiej wnikną w strukturę włosa, co przyniesie jeszcze lepsze efekty.



Nawilżanie włosów olejami podczas zimy -
pamiętaj.

W Twojej kosmetyczce zimowej (choć nie tylko!) powinny znaleźć się dobroczynne oleje do włosów. Oleje te wspomagają szybką regenerację włosów, nadają im sprężystość i wzmocnienie, a także chronią osłabione końcówki przed niekorzystnym wpływem warunków zewnętrznych oraz ułatwiają rozczesywanie. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów tych kosmetyków, dlatego przy wyborze oleju warto kierować się kilkoma zasadami:

  1. Wybieraj jedynie naturalne produkty, które nie zawierają sztucznych substancji zapachowych ani silikonów.

  2. Dostosuj wybór oleju do indywidualnych potrzeb i stanu Twoich włosów.

  3. Skupiaj się bardziej na czystych olejach roślinnych niż na mieszankach.

  4. Polecamy również jedwab do włosów.

 

Jakie oleje są najlepsze do zimowej pielęgnacji włosów?

Do pielęgnacji włosów w okresie zimowym zaleca się stosowanie olejów, takich jak olej lniany, olej z kiełków pszenicy, olej z awokado, olej rokitnikowy i masło shea. Zawierają one wiele cennych składników odżywczych, minerałów i witamin, które skutecznie odżywią i zregenerują włosy. Na przykład olej z awokado wzmacnia cebulki włosów, łagodzi podrażnienia skóry głowy i zapobiega wypadaniu włosów. Olej z kiełków pszenicy i masło shea natomiast doskonale sprawdzą się w przypadku suchych i kruchych włosów, zapewniając im głębokie nawilżenie, wygładzenie i miękkość bez obciążania. Olej lniany z kolei pomoże zapobiec łamliwości włosów i przyniesie ulgę włosom skłonnym do puszenia. Olej rokitnikowy jest bogaty w wiele witamin, w tym witaminę C, K, D, E, prowitaminę A i witaminy z grupy B, co czyni go idealnym do ochrony włosów przed czynnikami atmosferycznymi i stymulacji ich wzrostu i gęstości. Przy wyborze oleju należy zwrócić uwagę na jego skład, a najlepiej wybrać produkty naturalne bez sztucznych substancji zapachowych i silikonów, które spełnią indywidualne potrzeby i stan Twoich włosów.

Warto pamiętać, że podczas zimowej pielęgnacji włosów, odpowiedni wybór szamponu jest równie ważny jak stosowanie odżywek. Warunki atmosferyczne oraz częste noszenie nakryć głowy powodują, że włosy szybciej się przetłuszczają, co z kolei skłania nas do częstszego mycia ich. Dlatego warto wybierać delikatne kosmetyki oparte na naturalnych składnikach, które nie osłabiają cebulek włosów i nie sprzyjają ich wypadaniu. Szampony z dużą ilością silnych detergentów należy omijać szerokim łukiem.

Osoby, które borykają się z problemem przetłuszczających się włosów, mogą spróbować stosować suchy szampon co drugie mycie. Ten kosmetyk skutecznie pochłania nadmiar sebum, przywracając włosom objętość, świeżość i ułatwiając ich układanie. Podczas mycia włosów należy także unikać stosowania gorącej wody, ponieważ może to osłabić włosy. Zamiast tego, warto zdecydować się na wodę o temperaturze zbliżonej do temperatury ciała, co korzystnie wpłynie na ich kondycję nie tylko w okresie zimowym, ale przez cały rok.

A co z czapką? Nosić czy nie nosić?


Jak już wcześniej wspomnieliśmy, noszenie czapki może być niewygodne, przyspieszać przetłuszczanie włosów i powodować ich elektryzowanie. Jednak mimo tych niedogodności, warto pamiętać o ochronie włosów i cebulek przed mrozem i wiatrem poprzez noszenie nakrycia głowy. Warto zwrócić uwagę na materiał, z jakiego wykonana jest czapka, najlepiej wybrać grube, naturalne tkaniny, takie jak wełna lub bawełna. Podczas prania czapek, szalików i odzieży zewnętrznej warto dodać antystatyczne płyny zmiękczające, które skutecznie zmniejszą elektryzowanie się włosów.

Zadbaj o końcówki włosów

W poprzednich paragrafach poruszyliśmy temat odpowiedniego nawilżania i aplikowania odżywek na końcówki włosów. Kolejnym ważnym elementem pielęgnacji zimowej jest regularne przycinanie ich. Stosowanie olejków odżywczych na końcach włosów przed wyjściem na mroźne powietrze także stanowi skuteczną ochronę przed ich uszkodzeniem. Pamiętaj, że regularne czesanie włosów może zwiększać ich łamliwość oraz elektryzowanie, zwłaszcza kiedy są one już suche. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest używanie antystatycznych szczotek lub drewnianych grzebieni o dużych, szeroko rozstawionych zębach. Z kolei plastikowe narzędzia do czesania włosów mogą prowadzić do nadmiernego szarpania i uszkadzania powierzchni włosów.

Zimowa fryzura - modna i praktyczna

Zimą warto wybierać fryzury z rozsądkiem. Niektóre z nich nie tylko utrudniają noszenie nakrycia głowy, ale także narażają włosy na dodatkowe uszkodzenia mechaniczne. Zwłaszcza osoby z długimi włosami powinny uważać na fryzury, które ciągle się otarają o kurtkę, płaszcz lub szalik, powodując łamanie końcówek. W takiej sytuacji lepiej zdecydować się na bardziej praktyczne fryzury, które nie tylko przetrwają pod czapką, ale także ochronią Twoje włosy przed innymi czynnikami. Do takich fryzur należą na przykład warkocze, koki oraz upięcia w koński ogon. Takie fryzury można schować pod kurtką, aby dodatkowo chronić włosy przed zimnem.

Co zrobić z suszarką do włosów?

Włosy są bardzo wrażliwe i nie lubią ani zbyt niskiej, ani zbyt wysokiej temperatury. W szczególności dotyczy to używania suszarek, lokówek i prostownic, które mogą powodować uszkodzenia włosów z powodu gorącego powietrza. Zimą ważne jest, aby nie wychodzić z domu z mokrymi włosami, aby nie narażać się na przeziębienie ani osłabienie włosów. Warto rozważyć mycie włosów wieczorem, aby miały szansę wyschnąć samoistnie lub korzystać jedynie z chłodnego nawiewu z suszarki. Jeśli konieczne jest lokowanie lub prostowanie włosów, należy stosować kosmetyki chroniące przed wysoką temperaturą. Suszarka z jonizacją może być również dobrym rozwiązaniem. Podczas suszenia włosów na ich powierzchni tworzą się ładunki dodatnie, ale suszarka z jonizacją uwalnia ładunki ujemne, które neutralizują ładunki dodatnie na włosach. To sprawia, że kosmyki są gładkie i miękkie, a także zdrowo wyglądające.

Suche powietrze w zamkniętych pomieszczeniach

Zimą włosy są narażone nie tylko na niskie temperatury i dużą wilgoć na zewnątrz, ale także na suche powietrze w pomieszczeniach, w których przebywasz. Klimatyzacja w samochodzie, ciepły nawiew w transporcie miejskim, kaloryfery w domu czy pracy... Wszystko to wysusza Twoje włosy, pozbawiając ich blasku i sprawiając, że są matowe i słabe. W domu warto zadbać o odpowiedni poziom nawilżenia powietrza. Aby to osiągnąć, można używać elektrycznych nawilżaczy powietrza lub specjalnych nakładek z wodą na kaloryferach. Dzięki temu poprawi się nie tylko jakość Twoich włosów, ale również Twoja skóra oraz jakość snu i codzienne funkcjonowanie.

 

Jakie zabiegi pielęgnacyjne stosować zimą?

W zimie warto skupić się na intensywnym nawilżeniu włosów za pomocą specjalnych olejów oraz regularnym podcinaniu końcówek. Zabiegi farbowania, agresywne rozjaśnianie i inne podobne działania, które mogą osłabiać włosy, należy ograniczyć. Warunki atmosferyczne oraz suche powietrze w pomieszczeniach, w których przebywamy, są wystarczającym obciążeniem dla włosów, więc nie warto ich dodatkowo narażać na szkodliwe działanie. Przerwa od używania mocnych kosmetyków z substancjami chemicznymi pozwoli na odbudowę i regenerację struktury włosa.

W zimie, należy zadbać o właściwe odżywianie się.

Odpowiednio zbilansowana dieta może być idealnym uzupełnieniem zimowej pielęgnacji włosów. To, co jesz, ma wpływ na kondycję całego organizmu, w tym na stan włosów. W sezonie zimowym wiele owoców jest niedostępnych, ale wciąż warto zadbać o zróżnicowaną dietę. Ważne jest również, aby codziennie spożywać odpowiednie ilości witamin i minerałów z produktów, które są dostępne aktualnie na sklepowych półkach. Utrzymanie włosów w świetnej formie jest niemożliwe bez odpowiedniego poziomu biotyny w organizmie. Biotyna jest witaminą z grupy B i jest niezbędna do prawidłowej syntezy keratyny, która stanowi podstawowy budulec włosa.

Aby cieszyć się piękną fryzurą, warto włączyć do swojej zimowej diety pożywne owoce, które są bogate w witaminy, a także cynk, krzem i żelazo. Wskazane jest również dostarczanie organizmowi wystarczającej ilości kwasów tłuszczowych omega-3, co można osiągnąć przez jedzenie ryb, zielonych warzyw i roślin strączkowych. Warto zamienić pszenne pieczywo na pełnoziarniste, a niezdrowe przekąski zastąpić pestkami dyni lub słonecznika oraz orzechami. Dodatkowo, aby zwiększyć grubość i objętość włosów, warto włączyć do swojej diety jaja, soję i mięso, które dostarczą cennych aminokwasów siarkowych. Siemię lniane, płatki owsiane i odpowiednia ilość wody również wpłyną korzystnie na kondycję włosów.

Zimowa pielęgnacja włosów nie musi być skomplikowana, a proste triki pomogą Ci zadbać o ich odpowiednie nawilżenie i odżywienie. Dzięki tym zasadom Twoje włosy będą pełne objętości i blasku, a Ty poczujesz się pewna siebie i zadbana przez cały rok. Nie musisz już martwić się suchymi i zniszczonymi włosami, gdyż odpowiednia dieta i pielęgnacja pozwolą Ci cieszyć się ich miękkością i zdrowym wyglądem.

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
[WIDGET-WZ]
Sklep internetowy Shoper Premium