Jak sprawdzić swoją porowatość włosów?

0
Jak sprawdzić swóją porowatość włosów?

Jak rozpoznać porowatość włosów?

Istnieją różne sposoby na rozpoznanie porowatości włosów. Jednym z nich jest tzw. test pływania, polegający na umieszczeniu pojedynczego włosa w szklance z wodą. Włosy o niskiej porowatości będą unosić się na powierzchni, natomiast włosy o wysokiej porowatości opadną na dno. Inną metodą jest dotykowy test, w którym należy zsunąć opuszkę palca po łodydze włosa. Jeśli łuski są gładkie i nie czujemy nierówności, to włosy są mniej porowate. Jeśli natomiast czujemy nierówności, to oznacza, że łuski są odchylone, co świadczy o wyższej porowatości.Dlaczego rozpoznanie porowatości włosów jest ważne?

Wiedza o porowatości włosów pozwala na dobre dopasowanie pielęgnacji. Włosy o niskiej porowatości potrzebują mniej intensywnej pielęgnacji, ponieważ łuski są ściśle przylegające, a włosy zwykle są zdrowe i mniej narażone na uszkodzenia. Włosy o wysokiej porowatości wymagają natomiast bardziej intensywnej pielęgnacji, aby zapobiec dalszemu uszkodzeniu i odwodnieniu włosa. Dobrze dobrane kosmetyki i metody pielęgnacji pozwalają na zachowanie pięknych i zdrowych włosów, bez niepotrzebnego przeciążenia czy szkodzenia włosów.


Wyróżniamy trzy rodzaje porowatości włosów: niską, średnią i wysoką. W przypadku niskiej porowatości, łuski idealnie przylegają do łodygi włosa. W średniej porowatości, łuski są lekko odchylone na zewnątrz, a w przypadku wysokiej porowatości, łuski są maksymalnie otwarte. Ciekawostką jest to, że włosy mogą mieć różny stopień porowatości na różnych długościach, np. bliżej skóry głowy może być ona niższa. Końcówki włosów zazwyczaj mają wysoką porowatość, co jest typowe dla ich narażenia na rozdwajanie i szybką utratę nawilżenia.

Porowatość włosów możemy określić obserwując nasze włosy lub przeprowadzając odpowiednie testy. W zależności od stopnia porowatości, włosy wymagają różnego rodzaju pielęgnacji i kosmetyków, aby były zdrowe i zadbane. Dlatego warto poznać porowatość swoich włosów, aby dobrać odpowiednie produkty do ich pielęgnacji.

Chcesz poznać porowatość swoich włosów, ale nie wiesz, jak to zrobić?

Możesz samodzielnie określić stan swoich kosmyków, wykonując prosty test, np. test wody. Aby przeprowadzić ten test, wystarczy szklanka wody i kilka włosów. Włos o długości około 2 cm należy umieścić w szklance z letnią wodą i obserwować, gdzie znajduje się włos po upływie 5-10 minut. Jeśli włos utrzymuje się na powierzchni wody, oznacza to, że włosy są niskoporowate. Jeśli jest częściowo zanurzony, to oznacza średnią porowatość, a włos, który opadł na dno, jest wysokoporowaty.

Jeśli nadal masz wątpliwości, możesz wykonać test dostępny w internecie lub sprawdzić, jak twoje włosy reagują na olej kokosowy. Im bardziej się puszą, tym wyższa jest porowatość. Poznanie porowatości włosów jest kluczowe dla doboru odpowiedniej pielęgnacji, kosmetyków i uniknięcia błędów w ich wyborze.

 


Włosy wysokoporowate

Włosy wysokoporowate charakteryzują się łuskami włosów, które są maksymalnie otwarte. W efekcie są one wrażliwe na utratę wilgoci i łatwo się plączą, a także tracą objętość i blask. Włosy te wymagają większej uwagi i pielęgnacji niż włosy o niskiej porowatości. Są one również bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne oraz trudne do ułożenia.

Aby pielęgnować włosy wysokoporowate, należy stosować kosmetyki z dużą ilością składników nawilżających, takich jak proteiny keratyny, kwas hialuronowy i aloes. Szampony powinny zawierać w składzie delikatne składniki, takie jak pantenol i gliceryna, a odżywki powinny zawierać masło shea, olej kokosowy lub awokado, aby pomóc zablokować wilgoć we włosach. Dodatkowo, najlepiej stosować produkty, które pomagają zapobiegać uszkodzeniom mechanicznym, takie jak oleje chroniące włosy przed ciepłem, szczotki i grzebienie z miękkimi zakończeniami.

Włosy wysokoporowate wymagają także ostrożnej pielęgnacji i delikatnego suszenia, aby uniknąć ich uszkodzenia. Najlepiej suszyć je naturalnie lub używać dyfuzora z niską temperaturą. Dbanie o włosy wysokoporowate może pomóc w zapobieganiu ich łamaniu, wypadaniu i utracie wilgoci.

 
Włosy średnioporowate

Włosy o średniej porowatości są najczęściej spotykanym typem włosów i nazywane są "normalnymi". Charakteryzują się lekkim odchyleniem łusek od nasady. Włosy te są skłonne do przesuszania, wrażliwe na wilgoć i temperaturę, co często prowadzi do puszenia i elektryzowania. Mogą również wypadać w większej ilości podczas zmiany pór roku, a końce często są rozdwojone i przesuszone.

Jeśli nie dbamy o włosy średnioporowate, mogą stać się matowe i sztywne. Aby właściwie pielęgnować tego typu włosy, powinniśmy używać kosmetyków z małą ilością silikonu, odżywek i kosmetyków, które zawierają olej arganowy, oliwę z oliwek, masło shea lub proteiny jedwabiu. Dzięki temu włosy będą miękkie, puszyste i lśniące.

 
Niska porowatość
 
Włosy niskoporowate charakteryzują się gładką powierzchnią, są zwykle grube, mocne i zdrowe, ale też niestety sztywne i ciężkie. Układają się w gładkie pasma, są odporne na przesuszenie i uszkodzenia mechaniczne. Włosy niskiej porowatości bywają ciężkie i oklapnięte, zwłaszcza gdy stosujemy nieodpowiednią pielęgnację. Włosy niskoporowate są włosami zdrowymi, dlatego nie wymagają dużej pielęgnacji – ważne, by im nie zaszkodzić, np. poprzez intensywne rozjaśnianie. Podstawa pielęgnacji włosów tego typu to ich oczyszczanie i delikatne odżywianie. Włosów nie należy przeciążać, by nie były oklapnięte – najlepiej stosować lekkie odżywki ziołowe.Jaka fryzura dla Ciebie?

Czy zastanawiałaś się kiedykolwiek, dlaczego ta sama fryzura lub cięcie wygląda świetnie na włosach Twojej przyjaciółki, podczas gdy Twoje włosy, pomimo takiej samej stylizacji, wyglądają zupełnie inaczej? Porowatość włosów jest właśnie odpowiedzialna za tę różnicę - włosy o różnej porowatości wymagają różnej stylizacji, pielęgnacji, a nawet cięć, aby uzyskać idealny wygląd.


Idealne fryzury dla włosów wysokoporowatych

Włosy wysokoporowate często są sztywne i kruche, wymagają ciągłej pielęgnacji i ochrony. Aby je zregenerować, warto unikać prostownicy, lokówki oraz intensywnej stylizacji, zwłaszcza rozjaśniania. Skup się na delikatnej pielęgnacji włosów i szczotkuj je delikatnie naturalną szczotką.

Jeśli chodzi o fryzury, postaw na lekkie, naturalne style, które nie wymagają dużych ilości lakieru czy pianki. Doskonałymi wyborami będą luźne warkocze, delikatne koczki oraz kucyki, nie zbyt mocno związane. Warto także pamiętać o ochronie końcówek, szczególnie zimą - warto związać włosy w górę, aby nie przecierały się o szal, kurtkę czy czapkę.

Jeśli twoje włosy są mocno zniszczone i przerzedzone, zwłaszcza na końcach, możesz je zagęścić za pomocą dopinanych włosów Clip In. Należy jednak wybierać bezszwowe, lekkie dopinki, aby nie obciążać włosów.  Jeśli marzysz o jasnych końcówkach w odcieniach blondu, ale masz wysokoporowate włosy, lepiej zrezygnować z rozjaśniania i postawić na dopinki. Wystarczy, że dopniesz pasma o jeden lub dwa tony jaśniejsze od swoich włosów, aby uzyskać efekt ombre, bez szkodliwej ingerencji chemicznej w swoje włosy.

 

Doskonała pielęgnacja dla włosów o średniej porowatości.

Włosy o średniej porowatości wymagają nawilżenia i odżywienia, podobnie jak włosy o wysokiej porowatości. Należy unikać nadmiernej stylizacji, aby nie zaszkodzić im. Idealnymi fryzurami dla włosów tego typu są proste lub lekko falowane long bob, messy bun, warkocz lub kucyk. Trzeba unikać tapirowania, mocnego zaciskania włosów oraz nadmiernie wysokiej temperatury podczas stylizacji. Warto unikać szarpania i pocierania włosów materiałami.

Włosy średnioporowate często są cienkie i mogą wymagać zagęszczenia. W takim przypadku warto zastosować doczepiane kucyki lub dopinki Clip In, najlepiej wykonane z naturalnych włosów, aby nie obciążać cebulek. Lekkie kucyki oplatane lub koczki na gumce, które pomogą w zagęszczeniu włosów.

Włosy niskoporowate 

Włosy niskoporowate charakteryzują się gładkością, grubością i trudnościami w stylizacji, ponieważ szybko wracają do pierwotnego stanu. Jednak z powodzeniem można je wiązać w wysokie końskie ogony, warkocze francuskie lub holenderskie oraz mocno zaciśnięte plecionki.

Dla właścicielek niskoporowatych włosów idealnym wyborem są wyraźne cięcia, klasyczny bob lub gęsta grzywka. Długość do ramion lub łopatek będzie idealna. Aby nadać włosom lekkości i objętości, należy skupić się na odpowiedniej pielęgnacji. Włosy można wyprostować i wyrównać końce. W przypadku przedłużenia włosów, można użyć tradycyjnych dopinek. Kucyki na klamrze są również doskonałym wyborem dla niskoporowatych włosów.


 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium