Jak prawidłowo suszyć włosy

5
Jak prawidłowo suszyć włosy

Suszenie włosów to codzienna czynność, która może znacząco wpłynąć na ich kondycję i wygląd. Choć wydaje się proste, wiele osób popełnia błędy, które mogą prowadzić do uszkodzeń, przesuszenia i łamliwości włosów. W tym artykule omówimy, jak prawidłowo suszyć włosy, aby były zdrowe, lśniące i pełne życia.

Dlaczego prawidłowe suszenie włosów jest ważne?

Suszenie włosów w niewłaściwy sposób może prowadzić do:

 • Łamliwości i rozdwajania końcówek: Gorące powietrze z suszarki może osłabić strukturę włosa.
 • Przesuszenia: Częste używanie suszarki bez odpowiednich zabezpieczeń może pozbawić włosy naturalnej wilgoci.
 • Uszkodzenia skóry głowy: Gorące powietrze może podrażniać skórę głowy, prowadząc do suchości i łuszczenia.

Krok po kroku: Jak prawidłowo suszyć włosy

 1. Przygotowanie włosów

  • Delikatne osuszanie ręcznikiem: Po umyciu włosów delikatnie osusz je ręcznikiem, unikając mocnego tarcia. Mocne pocieranie może prowadzić do łamania się włosów. Zamiast tego, delikatnie wyciskaj nadmiar wody.
  • Rozczesanie: Użyj grzebienia z szerokimi zębami lub specjalnej szczotki do mokrych włosów, aby delikatnie rozczesać włosy. Mokre włosy są bardziej podatne na uszkodzenia, więc bądź ostrożny.
 2. Zastosowanie produktów ochronnych

  • Termoochrona: Zanim zaczniesz suszyć włosy, nałóż na nie spray termoochronny. Produkty te tworzą barierę ochronną, która chroni włosy przed wysoką temperaturą.
  • Odżywki i olejki: Lekkie odżywki i olejki mogą dodatkowo nawilżyć włosy i zabezpieczyć końcówki przed przesuszeniem.
 3. Wybór odpowiedniej suszarki

  • Technologia jonowa: Suszarki z technologią jonową pomagają zredukować elektryzowanie się włosów i przyspieszają proces suszenia.
  • Regulacja temperatury: Wybierz suszarkę z regulacją temperatury i prędkości nawiewu. To pozwoli dostosować ustawienia do potrzeb Twoich włosów.
 4. Suszenie włosów

  • Zachowaj odległość: Trzymaj suszarkę w odległości co najmniej 15 cm od włosów. Zbyt bliskie trzymanie suszarki może uszkodzić włosy.
  • Zacznij od niskiej temperatury: Zawsze zaczynaj suszenie od niskiej temperatury i stopniowo ją zwiększaj w razie potrzeby. Gorące powietrze może przesuszyć włosy i skórę głowy.
  • Suszenie pasmami: Podziel włosy na sekcje i susz je po kolei. To pozwoli na równomierne i dokładne suszenie.
  • Ruch suszarki: Trzymaj suszarkę w ruchu, aby uniknąć przegrzania jednego miejsca. Zaczynaj suszenie od nasady i kieruj się ku końcówkom.
 5. Zakończenie suszenia

  • Chłodne powietrze: Na zakończenie suszenia użyj chłodnego powietrza, aby zamknąć łuski włosa i nadać im dodatkowy blask. Chłodne powietrze pomaga również utrwalić fryzurę.
  • Stylizacja: Po wysuszeniu włosów możesz przystąpić do stylizacji. Użyj produktów stylizujących odpowiednich do Twojego typu włosów, takich jak pianki, żele czy spraye.

Dodatkowe wskazówki

 • Unikaj suszenia włosów codziennie: Jeśli to możliwe, pozwól włosom wyschnąć naturalnie od czasu do czasu. Codzienne używanie suszarki może prowadzić do ich przesuszenia.
 • Odpowiednia szczotka: Używaj szczotek z naturalnym włosiem lub okrągłych szczotek do modelowania włosów podczas suszenia. Pomogą one wygładzić włosy i nadać im objętość.
 • Regularne podcinanie: Regularne podcinanie końcówek zapobiega ich rozdwajaniu i poprawia ogólny wygląd włosów.

 

Prawidłowe suszenie włosów to klucz do zachowania ich zdrowia i piękna. Dzięki odpowiedniej technice suszenia, używaniu produktów ochronnych i wybieraniu odpowiednich narzędzi, możesz znacząco poprawić kondycję swoich włosów. Pamiętaj, aby być delikatnym dla swoich włosów i dostosowywać proces suszenia do ich indywidualnych potrzeb. Dzięki temu Twoje włosy będą zdrowe, lśniące i pełne życia każdego dnia.

Komentarze do wpisu (5)

Marta
20 czerwca 2024

Świetny artykuł! Zawsze myślałam, że suszenie włosów na maksymalnej temperaturze jest najszybsze i najlepsze. Teraz wiem, że to może uszkodzić moje włosy. Dzięki za radę o stosowaniu niższej temperatury i chłodnego powietrza na koniec – zauważyłam, że moje włosy są teraz mniej puszyste i bardziej lśniące!

Jagoda
20 czerwca 2024

Dziękuję za te wskazówki! Zainwestowałam w dobrą suszarkę z jonizacją, jak radzisz, i rzeczywiście widzę różnicę. Moje włosy są mniej naelektryzowane i bardziej gładkie. Twoje porady na temat używania ręcznika z mikrofibry także były bardzo pomocne.

Faustyna
20 czerwca 2024

Artykuł jest bardzo pomocny! Nigdy wcześniej nie pomyślałam o tym, żeby suszyć włosy "z góry na dół". Zawsze suszyłam je chaotycznie, co prowadziło do ich puszenia się. Po wprowadzeniu Twojej metody zauważyłam, że moje włosy są bardziej uporządkowane i mają zdrowszy wygląd. Dzięki!

ROZALIA
20 czerwca 2024

woje porady są rewelacyjne! Szczególnie spodobał mi się punkt o unikaniu pocierania włosów ręcznikiem. Zawsze to robiłam i moje włosy były bardzo zniszczone. Teraz delikatnie odciskam wodę, jak sugerujesz, i widzę ogromną poprawę. Czekam na kolejne wpisy z poradami pielęgnacyjnymi!

Maria
20 czerwca 2024

Dzięki za ten post! Nie wiedziałam, że suszenie włosów zbyt blisko może je uszkodzić. Teraz trzymam suszarkę w bezpiecznej odległości i moje włosy są mniej suche i łamliwe. Twoje wskazówki dotyczące używania preparatów termoochronnych są bardzo cenne – już zaopatrzyłam się w kilka polecanych produktów.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
[WIDGET-WZ]
Sklep internetowy Shoper Premium