Czym jest PEH? Dlaczego Twoje włosy potrzebują równowagi PEH?

0
Czym jest PEH? Dlaczego Twoje włosy potrzebują równowagi PEH?

Proteiny

Pierwsza grupa składników, ukrywająca się pod literką P, to proteiny składające się głównie z keratyny. Proteiny pełnią funkcję budulca i są jak małe cegiełki, które odbudowują włosy. Jeśli Twoje włosy nie mają wystarczającej ilości protein, mogą się kruszyć, być osłabione, matowe i pozbawione blasku. Zwykle brak protein powoduje też, że włosy są oklapnięte i szorstkie. Proteiny są niezbędne do budowy struktury włosa, wygładzają go i sprawiają, że staje się on bardziej elastyczny. Niestety, problemy z włosami mogą być spowodowane nie tylko brakiem, ale także nadmiarem protein. Przeproteinowanie prowadzi do sztywnych i szorstkich kosmyków.

Emolienty

Kolejna grupa składników niezbędnych do prawidłowej pielęgnacji włosów to emolienty. Emolienty to preparaty, które tworzą warstwę ochronną na włosach. Ich zadaniem jest zabezpieczenie kosmyków przed utratą cennych składników oraz przed wnikaniem szkodliwych czynników. Emolienty składają się głównie z substancji tłuszczowych, które oprócz tworzenia ochronnej tarczy na włosach, także zmiękczają je i zapobiegają uszkodzeniom. Jeśli Twoim włosom brakuje emolientów, mogą stać się sianowate, suche i szorstkie w dotyku. Należy jednak pamiętać, że nadmiar składników z grupy E również nie jest korzystny – powoduje przetłuszczanie i oklapnięcie fryzury.

 

Humektanty

H oznacza humektanty. Co to takiego? To substancje nawilżające, które mają zdolność łączenia się z cząsteczkami wody. Dzięki nim włosy nabierają objętości, nie przetłuszczają się i unoszą się u nasady. Niedobór humektantów powoduje matowość, oklapnięcie i szorstkość włosów. Jednakże, nadmierne stosowanie substancji nawilżających może prowadzić do nadmiernej puszystości i splątania włosów. Humektanty same nie są w stanie utrzymać nawilżenia we wnętrzu włosa. Potrzebują wsparcia i ochrony przed utratą wody, a w tym pomagają im emolienty.

 

Aby uzyskać pozytywne efekty w pielęgnacji włosów, konieczne jest stosowanie odpowiednich proporcji protein, emolientów i humektantów oraz utrzymanie ich równowagi. Ważne jest również dostosowanie produktów do konkretnego rodzaju włosów, aby zapewnić im najlepszą pielęgnację.

Jak dobrać proteiny, emolienty, humektanty do rodzaju włosów? Wiesz już, czym są proteiny, emolienty, humektanty, ale jak stosować pielęgnację PEH na włosach? Pierwszą rzeczą, jaką musisz zrobić, jest określenie porowatości. Często dobór właściwej pielęgnacji to droga przez eksperymenty, próby i błędy. Należy obserwować swoje włosy, by wiedzieć, co jest dla nich dobre. Określenie porowatości pomaga w osiągnięciu równowagi PEH, jeśli nie wiesz, jaką porowatość mają Twoje włosy, przeczytaj nasz artykuł i rozwiąż nasz quiz!
 
Oto kilka podpowiedzi, jak dbać o włosy.
 
Włosy niskoporowate Masz włosy niskoporowate? Powinnaś unikać dużej ilości olejków, które niestety mogą obciążyć włosy. Twoje kosmyki potrzebują protein. Najlepsze będą te pochodzenia roślinnego oraz glinki. Do zdrowia Twoich włosów przyczynią się też odżywki mleczne. Nie zapominaj o nawilżaniu i stosuj też humektanty – to np. odżywki z miodem, które pomogą utrzymać właściwy poziom nawilżenia. Sięgnij po kosmetyki, które zawierają aloes. Niskoporowate włosy potrzebują również emolientów, by humektanty mogły spełniać swoją funkcję. Najlepiej w tej roli sprawdzi się olej kokosowy, masło shea oraz masło kakaowe. Pamiętaj, by nie nakładać zbyt dużo produktów z grupy E. Włosy średnioporowate Proteiny, emolienty i humektanty są niezbędne w prawidłowej pielęgnacji włosów, jednak każde włosy wymagają innej proporcji substancji. Jeśli jesteś posiadaczką włosów średnioporowatych, stosuj jedwab i keratynę. To produkty z grupy protein o średniej wielkości cząsteczek i pomogą w odbudowie kosmyków. Możesz stosować wszystkie humektanty, oczywiście należy uważać, by nie przesadzić. Obserwuj swoje włosy – tylko dzięki wnikliwej obserwacji będziesz w stanie stwierdzić, co pomaga, a co szkodzi Twoim włosom. Równowaga PEH wymaga stosowania emolientów, dlatego w tym przypadku postaw na olej z oliwek lub awokado.
 
 

Jak dobrać proteiny, emolienty i humektanty do rodzaju włosów?

Wiesz już, czym są proteiny, emolienty i humektanty, ale jak dokładnie dobrać pielęgnację PEH do swoich włosów? Pierwszym krokiem jest określenie porowatości Twoich włosów. Dobór odpowiednich produktów do pielęgnacji to często proces prób i błędów, ale obserwacja i określenie porowatości włosów może pomóc w osiągnięciu odpowiedniej równowagi PEH. Jeśli nie wiesz, jaka jest porowatość Twoich włosów, warto rozwiązać nasz quiz lub poszukać informacji na ten temat.

Włosy niskoporowate

Jeśli masz włosy niskoporowate, powinnaś unikać stosowania dużej ilości olejków, które mogą obciążyć Twoje kosmyki. Zamiast tego, zastosuj proteiny pochodzenia roślinnego lub glinki, które pomogą wzmocnić Twoje włosy. Zalecane są także odżywki mleczne, które przyczynią się do zdrowia Twoich włosów. Pamiętaj również o stosowaniu humektantów, takich jak odżywki z miodem, aby utrzymać odpowiedni poziom nawilżenia. Produkty z aloesem również będą pomocne w pielęgnacji niskoporowatych włosów. Ważne jest również stosowanie emolientów, takich jak olej kokosowy, masło shea lub kakaowe, które pomogą w utrzymaniu właściwego poziomu nawilżenia.

Włosy średnioporowate

Jeśli masz włosy średnioporowate, zalecane są produkty z grupy protein o średniej wielkości cząsteczek, takie jak jedwab lub keratyna, które pomogą w odbudowie Twoich kosmyków. W przypadku humektantów, zaleca się ostrożność, aby nie przesadzić z ich ilością. Ważne jest również obserwowanie swoich włosów, aby określić, co działa na ich korzyść, a co szkodzi. Stosowanie emolientów, takich jak olej z oliwek lub awokado, pomoże utrzymać odpowiedni poziom nawilżenia i osiągnąć równowagę PEH.

Włosy wysokoporowate - jak je pielęgnować?

W przypadku posiadania włosów wysokoporowatych, kluczowe znaczenie ma pielęgnacja PEH oparta na emolientach. Tego typu włosy wymagają znacznej ilości emolientów, dlatego warto sięgać po oleje, takie jak olej z nasion czarnuszki, z awokado lub arganowy. W przypadku włosów wysokoporowatych należy unikać natomiast oleju kokosowego. W celu zapewnienia nawilżenia dla Twoich włosów, warto wykorzystać humektanty, a w szczególności fruktozę.

Włosy wysokoporowate potrzebują również protein wielocząsteczkowych, które można znaleźć w proteinach mlecznych, owsianych lub tych zawartych w jedwabiu. Pielęgnacja PEH z pewnością pomoże w poprawie stanu włosów wysokoporowatych. Jednak warto pamiętać, że zachowanie równowagi to kluczowa kwestia. Warto dokładnie dobierać kosmetyki, unikając aloesu, gliceryny i miodu, które mogą powodować puszenie się włosów.

Osobista równowaga PEH nie jest trudna do osiągnięcia, jednak wymaga odpowiedniej ilości czasu, testów i obserwacji. Jest to rodzaj zaawansowanej i świadomej pielęgnacji, która wymaga indywidualnego podejścia. Nie warto sugerować się reklamą, ceną produktu czy opiniami innych osób, ponieważ każde włosy są inne. Warto czytać skład produktów i pamiętać, że droższy kosmetyk nie zawsze oznacza lepszy. Bardzo ważne jest również obserwowanie reakcji włosów po każdym myciu, a także prowadzenie listy wykorzystanych produktów. Dzięki temu szybko nauczysz się, co jest najlepsze dla Ciebie i Twoich włosów.

 

Czy wiesz, co zyskasz dzięki pielęgnacji PEH?

Odpowiedź jest prosta - zdrowsze i piękniejsze włosy. Równowaga PEH jest idealna dla każdego, kto chce świadomie dbać o swoje włosy i poprawić ich kondycję. Dzięki tej metodzie pielęgnacji, będziesz w stanie dobrać odpowiednie kosmetyki, które pomogą Ci utrzymać równowagę między proteinami, emolientami i humektantami.

Równowaga PEH polega na dostarczaniu właściwych składników w odpowiednich proporcjach. Jeśli występuje niedobór lub nadmiar któregoś z tych składników, kondycja Twoich włosów może ucierpieć. Dlatego właśnie, wiedza i świadoma pielęgnacja, oparta na równowadze PEH, to klucz do zdrowych i lśniących włosów.

Jednakże, aby osiągnąć pożądane efekty, wymagana jest cierpliwość i czas. Włosy potrzebują czasu na regenerację, a Ty potrzebujesz czasu na opracowanie właściwego rytuału pielęgnacji, dostosowanego do Twoich potrzeb. Aby odpowiednio stosować metodę PEH, warto posiadać wiedzę na temat poszczególnych składników i substancji.


Jak uzyskać natychmiastowe efekty podczas oczekiwania na osiągnięcie równowagi PEH?

Jeśli zbliża się ważne wyjście, takie jak wesele, a Twoje włosy pozostawiają wiele do życzenia, co można zrobić, aby uzyskać szybki efekt? W takim przypadku warto rozważyć użycie dopinanych włosów na spinkach Clip In lub doczepianych kucyków. Dzięki nim możesz ukryć niedoskonałości Twoich włosów, a jednocześnie dodatkowo je zagęścić i przedłużyć, co pozwoli Ci wyglądać perfekcyjnie. Należy jednak pamiętać, że dopinane włosy nie wpływają na równowagę PEH, tak jak kosmetyki, dlatego należy stosować je z umiarem.

Równowaga PEH, czyli odpowiedni balans między proteinami, emolientami i humektantami, jest niezwykle ważna dla zdrowia i piękna Twoich włosów. Wiedza na temat tych składników pozwoli Ci na dobór najlepszych kosmetyków i indywidualnej metody pielęgnacji, co przyniesie pożądane efekty. Odpowiednia pielęgnacja PEH na pewno nie zaszkodzi Twoim włosom!

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
[WIDGET-WZ]
Sklep internetowy Shoper Premium