Czy keratynowe prostowanie niszczy włosy?

5
Czy keratynowe prostowanie niszczy włosy?

Keratynowe prostowanie włosów stało się popularnym zabiegiem, obiecującym wygładzenie i wyprostowanie nawet najbardziej niesfornych pasm. Ale jak każdy zabieg chemiczny, budzi on pewne kontrowersje. Wiele osób zastanawia się, czy keratynowe prostowanie niszczy włosy. Przyjrzyjmy się bliżej temu procesowi, aby odpowiedzieć na to pytanie.

Czym jest keratynowe prostowanie?

Keratynowe prostowanie, znane również jako Brazylijskie prostowanie, to zabieg, który ma na celu wygładzenie włosów i nadanie im połysku poprzez wprowadzenie keratyny - naturalnego białka obecnego w naszych włosach, skórze i paznokciach. Proces ten polega na nałożeniu na włosy specjalnego preparatu keratynowego, a następnie użyciu prostownicy w wysokiej temperaturze, aby zamknąć keratynę we włosach.

Zalety keratynowego prostowania

 1. Wygładzenie włosów: Keratynowe prostowanie eliminuje puszenie się włosów, co jest szczególnie korzystne dla osób z falującymi lub kręconymi włosami.
 2. Łatwiejsze układanie: Włosy stają się bardziej podatne na stylizację, co oszczędza czas podczas codziennego układania.
 3. Blask i miękkość: Zabieg dodaje włosom blasku i sprawia, że stają się miękkie w dotyku.
 4. Ochrona przed wilgocią: Keratyna tworzy na włosach warstwę ochronną, która pomaga chronić je przed wilgocią i zanieczyszczeniami.

Potencjalne zagrożenia

 1. Chemikalia używane w zabiegu: Wiele preparatów keratynowych zawiera formaldehyd lub jego pochodne, które mogą być szkodliwe dla zdrowia. Wdychanie oparów formaldehydu podczas zabiegu może prowadzić do podrażnienia oczu, nosa i gardła.
 2. Wysoka temperatura: Prostowanie włosów w wysokiej temperaturze może prowadzić do ich uszkodzenia, zwłaszcza jeśli są one cienkie lub zniszczone.
 3. Osłabienie włosów: Choć keratynowe prostowanie ma na celu wzmocnienie włosów, w niektórych przypadkach może prowadzić do ich osłabienia i łamliwości, szczególnie przy częstym wykonywaniu zabiegu.

Jak minimalizować ryzyko?

 1. Wybierz doświadczonego stylistę: Profesjonalista z doświadczeniem w keratynowym prostowaniu będzie wiedział, jak prawidłowo przeprowadzić zabieg, minimalizując ryzyko uszkodzeń.
 2. Stosuj produkty bez formaldehydu: Poszukaj preparatów keratynowych, które są wolne od formaldehydu i innych szkodliwych chemikaliów.
 3. Unikaj częstych zabiegów: Keratynowe prostowanie nie powinno być wykonywane zbyt często. Daj swoim włosom czas na regenerację między zabiegami.
 4. Pielęgnacja po zabiegu: Używaj szamponów i odżywek bez siarczanów, które są delikatniejsze dla włosów i pomogą utrzymać efekt prostowania na dłużej.

Keratynowe prostowanie może być zbawienne dla osób z trudnymi do ujarzmienia włosami, ale jak każdy zabieg chemiczny, niesie ze sobą pewne ryzyko. Kluczem do zminimalizowania potencjalnych uszkodzeń jest wybór odpowiedniego stylisty, stosowanie bezpiecznych produktów i dbanie o włosy po zabiegu. Pamiętaj, że każde włosy są inne i to, co działa dla jednej osoby, może nie być odpowiednie dla innej. Ważne jest, aby podejść do keratynowego prostowania świadomie i z odpowiednią wiedzą.

Komentarze do wpisu (5)

Magdalena
14 czerwca 2024

Bardzo ciekawy artykuł! Sama jestem wielką fanką keratynowego prostowania włosów i zauważyłam, że po zabiegu moje włosy są bardziej lśniące i zdrowsze. Ważne jest jednak, aby korzystać z usług sprawdzonego fryzjera i stosować odpowiednie produkty do pielęgnacji po zabiegu. Bez odpowiedniej pielęgnacji, rzeczywiście może to negatywnie wpłynąć na kondycję włosów.

Jola
14 czerwca 2024

Dziękuję za ten artykuł, był bardzo pomocny! Miałam mieszane uczucia co do keratynowego prostowania, ale teraz wiem, na co zwracać uwagę. Faktycznie, wydaje się, że kluczowe jest używanie produktów bez formaldehydu i odpowiednia pielęgnacja po zabiegu. Zastanawiam się, czy są jakieś naturalne alternatywy dla keratynowego prostowania?

Marta
14 czerwca 2024

Mam doświadczenia zarówno pozytywne, jak i negatywne z keratynowym prostowaniem. Przy pierwszym zabiegu byłam zachwycona, ale po kilku miesiącach włosy zaczęły się łamać. Po konsultacji z fryzjerem dowiedziałam się, że ważne jest unikanie zabiegów chemicznych bezpośrednio po prostowaniu. Od tego czasu bardziej dbam o włosy i korzystam z zabiegu rzadziej. Kluczem jest umiar i odpowiednia pielęgnacja!

Aleksandra
14 czerwca 2024

Świetnie opisane! Sama planuję poddać się keratynowemu prostowaniu włosów i po przeczytaniu tego artykułu czuję się lepiej przygotowana. Widać, że trzeba podejść do tego z rozwagą i wybrać dobry salon fryzjerski. Moje pytanie brzmi: jakie konkretnie produkty polecacie do pielęgnacji włosów po keratynowym prostowaniu? Chciałabym mieć pewność, że dbam o swoje włosy jak najlepiej.

Dobromira
14 czerwca 2024

niestety jestem rozczarowana tym zabiegiem...zaraz po i kilka miesiecy miałam cudowne włosy niewymagajce natomiast pozniej włosy mega sie łamały...musiałam obciać włosy bo tak mi się połamały

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
[WIDGET-WZ]
Sklep internetowy Shoper Premium