Ile ważą włosy? Niejednoznaczna odpowiedź…
Czasami kobiety zastanawiają się, ile ważą włosy? Podyktowane jest to ciekawością, a także możliwością zarobku na odpowiednio ściętej i sprzedanej do skupu fryzurze. Bardzo ciężko jest odpowiedzieć na to pytanie. Jeden włos waży mniej niż przysłowiowe piórko i ciężko jest znaleźć precyzyjną wagę, która by dokładnie wskazała odpowiednią wartość. Z kolei wszystkie włosy na głowie również ciężko jest zważyć, ponieważ aby pomiar był dokładny, należałoby zgolić wszystkie włosy i nie upuszczając ani jednego dokonać ważenia. Statystycznie jeden waży ok. 0,0003 grama, jednak to wartość mocno orientacyjna. Właściwa waga zależna jest od grubości włosa, jego kondycji oraz długości.
Pożądany materiał
Niezależnie od tego, ile ważą włosy, każde ścięcie warto dokładnie przemyśleć. Istnieją miejsca, które oferują skupowanie włosów od klientek. Przeznaczają je potem na peruki czy tzw. doczepy. Z peruk korzystają najczęściej osoby po wyniszczających chorobach i metodach leczenia, np. po chemioterapii. Doczepy uwielbiają kobiety, które pragną mieć bujną czuprynę, albo potrzebują odmiany. Włosy mogą więc być bardzo dobrze wykorzystane po ścięciu - aby móc oddać je do skupu albo fundacji, należy je w odpowiedni sposób przygotować i ściąć w specyficzny sposób. Zazwyczaj na świeżo umytych wysuszonych włosach wykonuje się warkocze z poszczególnych warstw i ścina je, gdy są tak pogrupowane. Nie należy ich odwijać ani wyrównywać. Można na tym nieco zarobić, za kilogram włosów jeden ze skupów proponuje aż 4000 zł. Jest to szczególnie opłacalne, gdy jest się posiadaczką grubej i gęstej fryzury.
Waga włosów nie taka oczywista
Jeżeli będziesz nadal próbowała odpowiedzieć sobie na pytanie, ile ważą włosy, to pamiętaj, że mokre są dużo cięższe niż suche. Tak samo należy wziąć pod uwagę użyte kosmetyki. Wszelkie lakiery, maski, woski itp. wpływają na ich wagę i zakłócają prawidłowy pomiar. Waga, która jest w stanie pokazać dość dokładny wynik to model jubilerski. Można wyrwać włos, zważyć go, a następnie potraktować statystycznie i pomnożyć przez potencjalną liczbę włosów na głowie. Pamiętaj, że przy skupowaniu włosów liczy się tylko waga czupryny, której się pozbywasz, więc z pewnością wynik będzie mniejszy niż ten liczony całościowo!